hirdetés
Megtartotta alakuló ülését az új nyíregyházi közgyűlés. Mint ismert, az október 13-i önkormányzati választások eredményeképpen 12-en jutottak be a képviselőtestületbe a FIDESZ-KDNP pártszövetség képviseletében, míg az ellenzéki pártszövetség jelöltjei közül kilencen, mindkettőbe beleértve az egyéni, illetve a listáról szerzett mandátumokat is. Dr. Kovács Ferenc pedig a harmadik polgármesteri ciklusát kezdte meg a FIDESZ-KDNP színeiben.
Ünnepélyes keretek
Ünnepélyes keretek között kezdődött a közgyűlés alakuló ülése, hiszen a himnusz eléneklését megelőzően zászlóbehozatal adta meg a rangját az eseménynek.
A várost képviselik
Az egymást követően harmadszor polgármesterré választott dr. Kovács Ferenc (FIDESZ-KDNP) bevezetőjében utalt is a hivatás méltóságára, történelmi gyökereire, jelezve, hogy ők a betelepítés és újraalapítás, tehát 1753 óta a mindenkori városvezetésnek a jogutódjai, tiszteletben tartva és értékelve, amit elődeink létrehoztak, átadtak, és amit kötelességünk és felelősségünk a következő generációknak tovább adni.
Azt is jelenti a képviselőség, hogy minden megválasztott képviselő – függetlenül attól, hogy egyéni vagy listás, illetve melyik párt színeiben lett képviselő – Nyíregyházát, a mi városunkat képviseli akár itt a közgyűlésben, akár a városban bárhol, de a városon kívül is.
A képviselőség felelősséggel jár
Ez természetesen felelősséggel is jár, ezt vállaltuk mindannyian, ami vonatkozik a városért érzett felelősségre, a múltunkra, hagyományainkra, értékeinkre is. A FIDESZ-KDNP frakció a szokásoknak megfelelően most is egy ökumenikus istentisztelet után érkezett ide. Őrizzük hitünket, értékeinket, szembenézünk a jelenkor feladataival, azon gyakorlatias, sokszor nem egyszerű kérdések eldöntésével, amellyel a Nyíregyházán élő emberek ügyeit rendezzük, intézzük, segítjük. És emellett felelősséget kell vállalnunk a jövőért. Ez jelenti egyrészt a következő generációt és a város jövőjét is, hiszen számtalan döntés ezt célozza majd, számításba kell vennünk a kihatásokat, a következményeket
– fogalmazott dr. Kovács Ferenc polgármester.
Három kerületet újraszámoltak, az eredmény nem változott
Ezt követően a Helyi Választási Bizottság elnöke, dr. Kukucska János kapott szót, aki ismertette a választás eredményét, megnevezte a közgyűlésbe jutott képviselőket. Tájékoztatása szerint összesen 14 alkalommal ülésezett és 192 határozatot hozott működése során a bizottság. Három egyéni választókerület esetében fellebbezést követően a Területi Választási Bizottság újraszámoltatta az eredményt, majd ezek az Ítélőtábla elé is kerültek, ám az eredmény egyik esetben sem változott. Az elnök megköszönte a közreműködést mindenkinek a választás lebonyolításában, valamint adatokkal is szolgált.
Többen, mint öt éve, kevesebben, mint a megyében
A 2019. október 13-án megtartott helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választási adatai az alábbiak. Nyíregyházán 96.317 választópolgár szerepelt a választói névjegyzékben, a szavazóként megjelent választópolgárok száma 39.208 fő volt, így a választási részvétel 40,71 % volt. Ez a választási részvétel magasabb volt, mint az öt évvel ezelőtti önkormányzati választáson, viszont elmaradt az országos és a megyei átlagtól is. Nyíregyházán összesen 101 választókörzetben adhatták le voksaikat a választópolgárok, 15 egyéni választókerületben
– tájékoztatott dr. Kukucska János, a Helyi Választási Bizottság elnöke.
Régi-új alpolgármesterek
Ezt követően a képviselők, valamint a polgármester is esküt tettek, majd aláírták az esküokmányokat – a megbízólevelüket már korábban átvették. Az ötödik napirend keretében egyhangúlag, 22 igen szavazattal megválasztották az alpolgármestereket. Itt is érvényes a régi-új jelző: hiszen társadalmi megbízatású alpolgármester a képviselőtestület soraiból Jászai Menyhért lett, míg nem közgyűlési tagként, főállású alpolgármesterként dr. Ulrich Attila folytatja a munkát.
Parlamenteri gratuláció
A közgyűlésen szót kért dr. Vinnai Győző, Nyíregyháza országgyűlési képviselője, aki egyben dr. Szabó Tünde, a város másik egyéni parlamentere nevében is gratulált a megválasztott képviselőknek, aki államtitkári teendői miatt nem lehetett jelen. Majd három fontos alapelvet fogalmazott meg, eszerint kérte, hogy a döntések előkészítésébe mindig vonják be a nyíregyháziakat, mint korábban is, figyeljenek a megyeszékhely megyére kisugárzó szerepére és folytassák a fejlesztéseket, amik országos szinten is észrevehetően dinamikusak.
Önök, megválasztott képviselők a nyíregyháziakat képviselik, most letették az esküt, és ennek a városnak a polgárait, a fejlődését, a biztos működését kell Önöknek jó döntésekkel elősegíteni.
Köszönet a képviselőknek
Az országgyűlési képviselő felajánlotta továbbá együttműködését a közgyűlési tagoknak, dr. Kovács Ferenc pedig külön is megköszönte a két parlamenti képviselőnek az elmúlt időszak tevékenységét, együttműködését.
Törvényi keretek szerint
A testület a polgármester és az alpolgármesterek illetményének, illetve tiszteletdíjának megállapításáról is szavazott, melynek törvény adta keretei vannak.
Bizottsági választások
A közgyűlésen elhangzott: korábbi bizottsági struktúra két ponton módosult, ami nemcsak nevek, hanem feladatközök megváltozását is jelentette. Így a korábbi Köznevelési, Kulturális és Sportbizottság Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottságra változott, míg a korábbi Szociális, Egészségügyi és Ifjúsági Bizottságból Szociális, Egészségügyi és Sportbizottság lett. Ennek megfelelően módosult a Szervezeti és Működési Szabályzat is, amit hivatalosan, a honlapon való megjelentetéssel is kellett hirdetni, így néhány perc szünet után folytatódott a közgyűlés. Az alakuló ülés végén megválasztották az új rend szerinti bizottságok tagjait, valamint a bizottságok nem képviselő tagjai esküt tettek.
November 21-én folytatják
Zárásképpen a polgármester jelezte: a közgyűlések időpontja a jövőben is a hónap utolsó csütörtöke lesz jellemzően, a következőt november 21-én tartják.